top of page
istanbul trafik otoritmi.png

Bu çalışma İstanbul ili sınırları içerisinde belirlediği 120 ana arteri izleyerek kent içi hareketlilik kabiliyetindeki değişimleri incelemekte ve sunmaktadır. Çalışmada açıklanan değerlere; bahsi geçen arterlerde, hareket halindeki yarım milyondan fazla araçtan, coğrafi bilgi sistemleri aracılığı ile toplanan verilerin analiz edilmesi sonucunda ulaşılmıştır.

Putting “Uber Movement” Data into Action 

— Machine Learning Approach

...As a tech company, Uber refers to this question as a billion-dollar question. Travel time, or — in their lingo — ETA (estimated time of arrival), is one of the key performance indicators for their business...

by Alptekin Uzel

Trafikte Bayram Etkisi

2017 yılında, 23 Haziran Cuma günü (Arife gününden bir gün önce, haftanın son günü) İstanbul’da trafik yoğunluğu özellikle TEM otoyolunda Haziran normallerinin üzerinde seyretti. Geçen bayramdan önceki son Cuma gününde yaşanan yoğunluk İstanbullu sürücülere trafikte geçen zamanlarının %74’ünü kaybettirdi. Açık trafikte 20 dakika sürecek mesafeler bayram öncesi yoğunluk nedeniyle 1 saat 19 dakika sürdü.

Okullar açılıyor.

Sabah saatlerinde kentin ana arterlerinde seyahat eden sürücüler harcadıkları zamanın yarısından fazlasını trafik yoğunluğundan kaynaklanan yavaşlama nedeniyle kaybederken, akşam saatlerinde bu kayıpları daha da artmış her yolda harcadıkları her 3 dakikanın 2’sini trafikte kaybetmişlerdir.

bottom of page